W dniu dzisiejszym tj. 13 grudnia, w 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbyła się w Piastowie rekonstrukcja wydarzeń grudniowych. Jej celem było przybliżenie i upamiętnienie tragicznych wydarzeń mających miejsce podczas stanu wojennego. Na ulicach miasta, w okolicy dworca kolejowego, grupa mieszkańców Miasta Piastowa wraz z sympatykami historii i znawcami epoki przeprowadziła rekonstrukcję historyczną ukazującą taktycznie działanie służb mundurowych wobec ludności cywilnej. Przybyli mieszkańcy, oprócz rozprowadzenia patroli milicyjnych mogli zobaczyć, typowe zatrzymanie obywatela do kontroli, a także obejrzeć pojazdy, którymi w epoce posługiwali się funkcjonariusze resortu. Warto dodać, że przybliżenie tragicznych wydarzeń grudniowych związanych z prowadzeniem stanu wojennego odbyło się w Piastowie po raz drugi. Zachowując klimat epoki nie mogło zabraknąć patriotycznych pieśni, reżimowych przyśpiewek, czy przemówienia o wprowadzeniu stanu wojennego, a także koksownika umożliwiającego ogrzanie się nie tylko funkcjonariuszom milicji ale również przybyłym na rekonstrukcję mieszkańcom

Organizatorem tegorocznej rekonstrukcji związanej z wprowadzenie stanu wojennego było Piastowskie Archiwum Miejskie w Piastowie wespół z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie, Piastowskim Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych, Towarzystwem Historycznym Rok 1920, Ochotniczą Strażą Pożarną w Piastowie oraz Tomasze Sobczak prowadzącym stronę milicja.info.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wzięli udział w rekonstrukcji wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego, bez których nie można byłoby przeprowadzić inscenizacji, oraz organizacjom, które wsparły PAM swoim doświadczeniem, wiedzą oraz sprzętem. Podziękowania kierujemy także do mieszkańców, którzy przybyli na to wydarzanie bo bez ich zainteresowania nie ma motywacji do kolejnych działań.

Daniel Dalecki