Pierwsze niespełna cztery miesiące 2019 roku okazały się łaskawe dla Muzeum Miasta Piastowa, komórki organizacyjnej Piastowskiego Archiwum Miejskiego. Zaowocował on nowymi nabytkami dla naszej jednostki, poszerzającą nasza wiedzę o mieście i jego dziejach. W związku z wystawą Miś Patriota nawiązaliśmy owocną współpracę z Panem Rafałem Pławiakiem, rekonstruktorem, hobbystą i członkiem grupy Towarzystwo Historyczne, Rok 1920. W wyniku porozumienia w depozyt do naszej kolekcji trafiły mundury oraz kolekcja militarna dotycząca polskiego żołnierza walczącego na różnych frontach w latach 1914 – 1945. Uzupełnieniem kolekcji militarnej są także mundury jednostki specjalnej GROM. Dzięki współpracy z Panami Grzegorzem Wydrowskim oraz Konradem Wojtczakiem z Fundacji Sprzymierzeni z GROM możemy do końca trwania wystawy prezentować tą kolekcję ukazując losy począwszy od działań oddziałów Cichociemnych, którzy byli prekursorami tejże formacji militarnej.

W omawianym okresie Piastowskie Archiwum Miejskie wzbogaciło się dla Muzeum Miasta Piastowa w szereg artefaktów muzealnych oraz archiwalnych. Rok ten rozpoczęliśmy od darowizny Pana Marka Grzybowskiego po śp. Ireneuszu Wierzbowiczu, zasłużonym mieszkańcu naszego miasta. Tym razem trafiły do nas w głównej mierze dokumenty życia osobistego takie jak legitymacje, czy zaświadczenia. Dzięki uprzejmości Pani Barbary Tymińskiej nasza jednostka wzbogaciła się o kilka zdjęć z okresu PRL ukazującej nasze miasto podczas uroczystości okolicznościowych. Zdjęcia oraz dokumenty ukazujące częściowe życie klubu sportowego Piast przekazał nam Robert Kurach. Dzięki Panu Janowi Romanowskiemu dostaliśmy między innymi dokumenty potwierdzające związek gen. Franciszka Dindorf – Ankowicz z Piastowem. W naszym mieście mieszkała siostra żony generała, do której słał listy z Oflagu II B.

W ramach współpracy z Piastowskim Archiwum Miejskim władze Piastowskich Zakładów Przemysłu Gumowego „Stomil” w osobach Pani Prezes Krystyny Golik oraz Dyrektora ds. Produkcji Marii Kiełbus przekazały nam sztandar Polskiego Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Chemicznego i Pokrewnych oddziału „Tudor i Piastów” w Piastowie. Sztandar na dzień dzisiejszy wymaga konserwacji, ale jego wartość dla historii Piastowa jest ogromna. Możemy go datować na lata 1928 – 1937. Dokumentuje dzieje dwóch najstarszych zakładów przemysłowych działających na terenie miasta.

Daniel Dalecki

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWesołych Świąt
Następny artykułZaproszenie na NOC MUZEÓW