19 maja 2018 roku po raz pierwszy w Piastowie odbyła się Noc Muzeów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Piastowskie Archiwum Miejskie, Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Motoryzacji  i Techniki, Hufiec ZHP Piastów oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W ramach Nocy Muzeów w siedzibie PAM można było zwiedzić kolekcję sztandarów. Pochodziły one z kolekcji Ochotniczej Straży Pożarnej, Hufca ZHP Piastów, Piastowskiego Archiwum Miejskiego oraz Pana Stanisława Lewandowicza. W ramach upamiętnienia 100 – lecia piastowskiego ZHP wystawiliśmy wystawę poświęconą działalności i funkcjonowania tej organizacji w naszym mieście, a harcerze przybliżali zwiedzającym historię poszczególnych drużyn.

Dużą atrakcją cieszyły się wyłożone koniki, pożarników, harcerzy, a także szkolne co dla wielu mieszkańców stanowiło nie lada gratkę, gdyż po latach na łamach zapisanych stron mogli przypomnieć sobie i najbliższym swoją młodość. Przysłowiową wisienką na torcie była możliwość samodzielnego wybicia pamiątkowego żetonu oraz dokonanie wpisu do pamiątkowej księgi Nocy Muzeum. Odwiedzający nas mieszkańcy mogli także na podwórzu  siedziby zapoznać się z myślą technologiczną i przypomnieć sobie młode lata oglądając wystawione samochody. Pojazdy zostały udostępnione przez Muzeum Motoryzacji i Techniki, a były to pojazdy marki Wołga (w kolorze czarnym), polski fiat 126 p, żuk jako laweta oraz honker.

Ciesząca się zainteresowaniem wśród mieszkańców Noc Muzeów sprawia, że już myślimy o kolejnej edycji i nowych niespodziankach oraz odkrywaniu lokalnej piastowskiej historii. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję tego wydarzenia. Po drodze jeszcze jedna, nocna atrakcja – 9 czerwca 2018 roku zachęcamy do udziału w Nocy Bibliotek, podczas której nasze Piastowskie Archiwum Miejskie będzie miało swój wkład w ramach partnerstwa z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piastowie. Do zobaczenia.

Tekst: Daniel Dalecki
Fotorelacja: Julia Woźniak