Pomimo pandemii, która częściowo pokrzyżowała nam plany, pragnęliśmy, aby po raz pierwszy w historii naszej placówki, zorganizować dla dzieci spotkania „Wakacje w Muzeum”. Celem tych spotkań, od samego początku  miało być przybliżenie i „namacalne” zapoznaniem się z historią. W lipcu, dwa razy w tygodniu, nasi odkrywcy, chłonęli wiedzę na temat dziejów Polski, Naszego Miasta ale również przedmiotów codziennego użytku.

Spotkania z dziećmi podzielone były na bloki tematyczne. Wtorkowe zajęcia w dużej części poświęcone były czasom PRL – u. Uczestnicy dowiedzieli się  jak wyglądało życie Polaków w tamtych czasach,  zapoznali ze światem polskich bajek oraz poznali również historię prania czy pisania. Zaznaczyć tu należy, iż ogromną frajdę sprawiło naszym małym podopiecznym pranie kijankami, tarami oraz w legendarnej pralce wirnikowej „Frani”. Po delikatnych podpowiedziach samodzielnie wykonały pralki automatyczne z kartonów. Wykazały się ogromną kreatywnością oraz pomysłowością, bo oprócz ruchomych pokręteł w  modelach pralek, specjalnych pojemników na dozowanie proszku, w bębnie pralki umieścili kolorowe pranie!!!  Podczas kolejnych zajęć nasi goście w ramach wchłaniania wiedzy o dawnych czasach, kaligrafowali gęsim oraz wiecznym piórem, przyswajali pisownie na maszynie ale również poznali świat pisania przez kalkę. I tu też ich aktywność przeszła najśmielsze oczekiwania, gdyż każdy z nich wymyślał własny, zakodowany alfabet. Świat polskich bajek, epoki telefonów, kinematografia też już nie są im obce.

W zajęciach odbywających się w czwartki,  zapoznawali się natomiast z historią Polski, Piastowa wraz z zakładami produkcyjnymi. Przyswoili wiedzę dotyczącą produkcji akumulatorów oraz wyrobów gumowych. Ważne dla Nas jest bezpieczeństwo dzieci. W tym celu odbyliśmy wizytę w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz na Komisariacie Policji w Piastowie. Oprócz wiedzy dotyczącej samej pracy strażaków i policjantów, trudu jej wykonywania oraz wielu ciekawostek z nią związanych zainteresowani odbyli przejażdżki wozem bojowym Ochotniczej Straży Pożarnej, mogli też przez chwilę poczuć się jak prawdziwi strażacy, przymierzając profesjonalne ubranie strażaka. Wizyta w Komisariacie Policji w Piastowe, również była wyjątkowo interesująca. Oprowadzeni po komendzie mogli zasiąść za kierownicą radiowozu oraz policyjnego motocykla i przymierzyć kamizelki kuloodporne. Grupa dzieci uczestnicząca w naszych zajęciach była bardzo zgrana i  zawsze chętna do pomocy przy realizacji ciekawych projektów. Na każde zajęcia przygotowaliśmy ciekawe prezentacje. Niektóre z nich, a  zwłaszcza o Powstaniu Warszawskim cieszyły się wyjątkową popularnością.

Pomimo naszych wcześniejszych chwil niepewności, czy podołamy nowemu wyzwaniu, dziś możemy śmiało powiedzieć, że obawy były bezpodstawne. A widząc aktywność oraz zaangażowanie naszych podopiecznych, upewnia nas to tylko, że dobrze wypełniliśmy postawione sobie zadanie. Korzystając z okazji pragniemy podziękować rodzicom, którzy obdarowali nas zaufaniem związanym z opieką nad ich pociechami, oraz samym uczestnikom. Mamy nadzieję, iż będziecie mile wspominać czas spędzony w naszym muzeum. Przede wszystkim cieszy nas wyjątkowe zamiłowanie historią naszego kraju.

Mamy już w planach cotygodniowe spotkania dla dzieci chętnych chłonięcia wiedzy historycznej. Zaczynamy od połowy września. Na zajęciach będziemy omawiać tematy związane z dziejami naszej Ojczyzny. Naszemu młodemu pokoleniu chcemy przekazać wiedzę o Polsce, jej bohaterach,  tradycji i ważnych wydarzeniach.

Katarzyna Michalak