Zbigniew Andrzej Pawelec

0
1469

Przybliżamy kolejne losy Powstańca Warszawskiego pochodzącego z Piastowa.

Zbigniew Andrzej Pawelec, ps. „Olsza”
ur. 10 marca 1926 r. – zm. 30 sierpnia 1944 r.
Strzelec

Zbigniew Pawelec od dziecka zamieszkiwał w Piastowie i tu w 1938 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 1 im. Stanisława Staszica. Świadectwo dojrzałości otrzymał po ukończeniu w ramach tajnego nauczania Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.
Od najmłodszych lat należał do zuchów, a następnie wstąpił w szeregi 150 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej w Piastowie. W ramach Szarych Szeregów w okresie okupacji prowadził działalność konspiracyjną, należąc do „Rodziny nr 2”. Jako żołnierz AK zgrupowania „Żywiciel” przyjął pseudonim „Olsza”, a wiosną 1944 roku ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w stopniu kaprala podchorążego. W Powstaniu Warszawskim walczył na Żoliborzu w szeregach swojego macierzystego zgrupowania.

Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Ranny w walkach w dniu 30 września 1944 roku został zamordowany na placu Wilsona przez żołnierza SS na dwie godziny przed kapitulacją Warszawy . Zbigniew Pawelec był dwukrotnie ekshumowany i spoczywa w cieniu brzozowych krzyży na cmentarzu na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułStefan Kaczmarski