Za nami już druga piastowska edycja Nocy Muzeów. W minioną sobotę, 18 maja 2019 r. Piastowskie Archiwum Miejskie prowadzące Muzeum Miasta Piastowa przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Piastowie oraz Towarzystwem Historycznym Rok 1920 przygotowało dla odwiedzających mieszkańców szereg atrakcji. Po raz pierwszy nasze zbiory były prezentowane w dwóch siedzibach. Wystawa główna miała miejsce w naszej siedzibie przy 11 Listopada 8, zaś czasowa zorganizowana na tą wyjątkową noc, poświęcona twórczości zmarłego zasłużonego mieszkańca Ireneusza Wierzbowicza w siedzibie OSP w Piastowie. Pomiędzy dwoma lokalizacjami można było skorzystać z przejazdu zabytkowy żukiem pożarniczym znajdującym się w posiadaniu naszych strażaków. Przed naszą siedzibą wspomniani rekonstruktorzy z Towarzystwa Historycznego Rok 1920 przygotowali szereg atrakcji. Każdy z odwiedzających mógł uzyskać legitymację w biurze werbunkowy, obejrzeć punkt sanitarny z okresu wojny polsko bolszewickiej. Nie lada atrakcją była możliwość oddania strzałów z karabinu maszynowego Hotchkinss Mle 14, a także trenaż służący do nauki pchnięcia bagnetem.
Na zwiedzających czekały także atrakcje w salach naszej siedziby. Już wchodząc po schodach można było zapoznać się z historią Piastowa, po przez lekturę tablic z przygotowanymi najważniejszymi datami związanymi z rozwojem urbanistycznym miasta. Oprócz stałych wystaw tematycznych, w gablotach umieściliśmy przedwojenne plany budynków oraz dokumenty związane z życiem mieszkańców tego miasta. Nowością, którą po raz pierwszy prezentowaliśmy, i która na stałe weszła do ekspozycji jest darowizna druha Zbigniewa Jabłońskiego. Przedstawia ona fragment bitwy pod Racławicami z 1794 roku, na którą składa się przeszło 150 figurek przedstawiających zarówno żołnierzy, konie oraz uzbrojenie wykonanych w głównej mierze z modeliny.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, ciekawe rozmowy, oraz wpisy do naszej księgi pamiątkowej. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok. Do zobaczenia.
D.Dalecki
zdjęcia: Wojciech Stanaszek