Władysław Nehrebecki, reżyser i twórca filmów animowanych, inicjator serialu animowanego „Bolek i Lolek”. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski

Któż z nas nie zna tej kultowej bajki dla dzieci, kto nie pamięta fascynacji ich pomysłami i przygodami? Dwaj niepozorni, pełni fantazji chłopcy podbili serca milionom widzów, nie tylko w Polsce, ale również za granicami naszego kraju.

Serial „Bolek i Lolek” powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a pomysłodawcą bohaterów był ówczesny dyrektor Studia – Władysław Nehrebecki, któremu za wzór postaci posłużyli jego synowie – Jan i Roman, którzy zainspirowali tatę swoimi psotami i figlami do napisania scenariusza serialu. Imiona bohaterowie odziedziczyli natomiast, po swoich przedwojennych  przodkach, którzy w 1936 roku byli głównymi postaciami filmu w roli głównej ze wspaniałym aktorem Adolfem Dymszą. Tak więc połączenie zachowań własnych synów oraz przedwojennej komedii sprawiły, że w 1962 roku powstał pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka. Serial cieszył się tak ogromną popularnością, iż przez lata,  powstało ponad 180 odcinków kreskówki. Co ciekawe, w międzyczasie powstawały również filmy pełnometrażowe w 1977 roku „Wielka Podróż Bolka i Lolka”, dwa lata później Kawaler Orderu Uśmiechu”, a w roku 1986 „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”.

Serial przedstawia nam dwóch chłopców, którzy przeżywając swe przygody, ukazują nam świat pełen ciekawych, niezwykłych zdarzeń na granicy fantazji i fikcji. Każda ich przygoda niesie naukę i przestrogę dla dzieci, bohaterowie wcielają się w najróżniejsze postacie, zwiedzają cały świat oraz poznają kultury innych państw. Biorą udział w olimpiadzie, przez co przybliżają dzieciom różne dyscypliny sportowe jak również tym zachęcają do ich uprawiania.

Prawdziwe imiona chłopców, to Bolesław i Karol, ale wszyscy znają ich ze zdrobnień. Tak więc, starszy  Bolek, to siedmioletni wysoki i szczupły chłopiec z czarną czuprynką na głowie, przeważnie ubrany w czerwone szorty i żółtą koszulkę, niezwykle odważny, odpowiedzialny ale i zuchwały. Natomiast o rok młodszy Lolek, to niewysoki, pulchniutki wręcz grubaskowaty i  dobroduszny chłopiec zapatrzony w brata. Jego ulubiony strój to fioletowe spodenki na szelkach i biały podkoszulek. Chłopcy są bardzo ciekawi świata, co przysparza im również dodatkowych kłopotów, tym bardziej, iż to Bolek zaraża młodszego brata swoimi pomysłami i bardzo często wyciąga go z tarapatów.

W 1973 roku dołączyła do braci nowa postać, Tola, ruda, piegowata, szczupła dziewczynka      z dwoma kucykami na głowie, która wprowadziła  niemałe zamieszanie w serialu, poza młodą damą gościnnie pojawili się w serialu  Miś Uszatek oraz Reksio.

Serial powstawał w czasach, gdzie postacie jak również całe otoczenie były rysowane ręcznie przez zespół 50 animatorów, a jeden dziesięciominutowy odcinek powstawał nawet kilka miesięcy. Na samym początku, bajka, była pozbawiona głosu i dopiero w 1977 roku po raz pierwszy chłopcy przemówili do publiczności w filmie, a w latach 80-tych w serialu.  Popularność kreskówki ma również swoje mroczne strony, przez ponad 30 lat, toczył się spór o prawa autorskie bohaterów. Dopiero w roku 2004 roku Sąd Najwyższy utrzymał w mocy postanowienie, iż udziałem w prawach do chłopców, będą dzielić się po równo: Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki.

            W okresie popularności serialu, produkowano bardzo dużą ilość figurek, pocztówek, układanek, gier zręcznościowych i wiele innych rzeczy. A o rozgłosie, jaki mieli ci mali chłopcy, współcześni „celebryci” mogą tylko pomarzyć. W 1997 roku serial zajął pierwsze miejsce w plebiscycie „Dobranocka wszech czasów”, do tej pory możemy ich zobaczyć w książeczkach, kolorowankach czy w grach.

            Do ciekawostek możemy zaliczyć również to, iż w centrum Bielska-Białej stanął pomnik naszych urwisów, wykonany z brązu, odsłonięty 19 maja 2011 roku, przedstawiający Bolka i Lolka wskazujących palcami na globus z zaznaczonym miastem ich narodzin. Wspomniana rzeźba cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród lokalnej ludności ale i przyciąga rzeszę turystów, którzy chętnie pozują do pamiątkowych zdjęć ze swoimi idolami z dzieciństwa.

            Na zakończenie należy dodać, iż za dwa lata chłopcy będą obchodzić swoje 60 urodziny, a ich przygody bawią dzieci jak i dorosłych do chwili obecnej i z całą pewnością można śmiało stwierdzić, że serial będzie oglądany jeszcze przez następne pokolenia.

Katarzyna Michalak