Prekursorami rozwoju sportu kolarskiego w Piastowie byli harcerze. Od samego początku istnienia 1Utrackiej Drużyny Harcerskiej to jest od 1918 roku, jednym z celów, jakie postawili sobie młodzi ludzie był rozwój tężyzny fizycznej. Stąd liczne wędrówki, rajdy i uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach sportowych. Jak ważny był sport w życiu harcerzy świadczy fakt, że w dniu poświęcenia sztandaru drużyny w kościele na Żbikowie (26.04.1925), elementem uroczystości były wyścigi rowerowe.
W 1929 roku w ramach drużyny utworzono zastęp kolarski, którego zastępowym został Henryk Blicharski. W składzie byli m.in. Józef Glegolski, Zenon Jaworski, Maciej Grodecki.
Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego harcerze z piastowskich drużyn aktywnie uczestniczyli we wszystkich zawodach kolarskich, które odbywały się na terenie miasta i okolicy. Wyprawy rowerowe stały się tez stałym elementem turystyki harcerskiej. W lipcu 1938 roku Zygmunt Kołtuński, Wiesław Sitkiewicz i Zbigniew Taranek odbyli, dwutygodniową wyprawę rowerową (ponad 500 km) do Mańkiewicz k/Stolina na Polesiu.
UWAGA!!! Wszystkich mających jakiekolwiek informacje czy zdjęcia swoich przodków, którzy współtworzyli harcerstwo piastowskie prosimy o kontakt z moderatorem strony. Posiadamy wiele zdjęć z tego okresu, lecz niestety nie mamy zidentyfikowanych wielu członków drużyny czy uczestników zawodów kolarskich.
Opracował: Mirosław Krawczyk
Literatura:
Gawkowski Robert. Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższej okolicy w latach 1918 – 39. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa 2007.
Grabowski Bronisław. Pamiątkowy album pracy w pożarnictwie mjr. pożarnictwa Bronisława Grabowskiego. OSP Piastów.
Rzepecki Zbigniew. Kronika Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil” w Piastowie. Piastów 1983.
Sitkiewicz Ryszard, Sitkiewicz Zdzisław. Zarys Dziejów Harcerstwa w Piastowie w latach 1918 – 1939. Biuletyn Historyczny Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy. Warszawa 1989.
Piastowska Izba Pamięci.